CtelHeader03.jpg

Advisory Board and Committees

2014-2015 CTEL Advisory Board

  • Helja Antola Crowe (Department of Teacher Education, EHS)
  • Paul Gullifor (Department of Communications, SCCFA)
  • Jana Hunzicker (Ex-officio, Center for Teaching Excellence and Learning, CTEL)
  • Megan Jaskowiak (Cullom-Davis Library)
  • Barbra Kerns (Ex-officio, Center for Teaching Excellence and Learning, CTEL)
  • Jihyun Kim (Department of International Studies, LAS)
  • Yasser Khodair (Department of Civil Engineering and Construction, CCET)
  • Timothy Koeltzow (Department of Psychology, LAS)
  • Tanya Marcum, (Department of Business Administration and Management, FCB)
  • Sara Netzley (Department of Communications, SCCFA)
  • Jose Sanchez (Department of Electrical and Computer Engineering, CCET)
  • Aurea Toxqui (Department of History, LAS)
  • John Williams (Department of History, LAS)
  • Kim Willis (Ex-officio, Center for Teaching Excellence and Learning, CTEL)

2014-2015 CTEL New Faculty Mentorship Committee

  • Amy Bacon (Department of Psychology, LAS)
  • Heather Brammeier (Department of Art)
  • Jana Hunzicker (Ex-officio, Center for Teaching Excellence and Learning, CTEL)
  • Seth Katz, (Department of English, LAS)
  • Yoon-Si Lee (Department of Civil Engineering and Construction, CCET)
  • Kalyani Nair (Department of Mechanical Engineering, CCET)
  • Isaac Oliver (Department of Philosophy and Religious Studies, LAS)
  • Melissa Peterson (Department of Physical Therapy and Health Science, EHS)
  • Priscilla Weaver (Department of Physical Therapy and Health Science, EHS)
  • Kim Willis (Ex-officio, Center for Teaching Excellence and Learning, CTEL)
  • Ali Zohoori (Department of Communication)

2014-15 Student Scholarship Expo Steering Committee

  • Maha Bashri (Department of Communication / CFA)
  • Joseph Driscoll (Department of Electrical and Computer Engineering / CEGT)
  • Melinda Faulkner (Department of Biology / LAS)
  • Daniel Getz (Department of Philosophy and Religious Studies / LAS)
  • Jana Hunzicker (Department of Teacher Education and Center for Teaching Excellence and Learning)
  • Tanya Marcum (Department of Business Management and Administration / FCBA)
  • Nicholas Stover (Department of Biology / LAS)
  • Brenda Pratt (Department of Physical Therapy and Health Sciences / EHS)
  • Edward Remsen (Mund-Lagowski Department of Chemistry and Biochemistry / LAS)
  • Prasad Shastry (Department of Electrical and Computer Engineering / CEGT)
  • Jobie Skaggs (Department of Leadership in Education, Human Services, and Counseling / EHS)
  • Sandra Shumaker (Office of Sponsored Programs)
  • Lauren Schmidt (Graduate Student Representative)
  • Kim Willis (Center for Teaching Excellence and Learning)