CFA Winners Announced

ART & DESIGN

Outstanding Students in Art History

Elannore Bester

Olivia Miller

 

Outstanding Student in Ceramics

Saige Heelein

 

Outstanding Students in Drawing

Jessica Haste

Erica Herin

 

Outstanding Students in Graphic Design

Ginger Batton

Rachel Greene

Ashton Reed

 

Outstanding Students in Painting

Ellie De Buhr

Erin Lingenfelter

 

Outstanding Students in Photography

Celia Compton

Stephen Pritchard

 

Outstanding Student in Printmaking

Sydney Morr

 

Outstanding Students in Sculpture
Julianna Babin

Tay Clark

 

Kottemann Endowed Scholarship

Madeleine Martin

 

Mendez-KK Endowed Scholarship

Valeria Arroyo

Dimitra Procopos

 

John Barrett Annual

Ashliana Mueller


COMMUNICATION

Outstanding Students in Advertising and Public Relations

Billy Crowley

Kaitlin Overlin

 

Outstanding Students in Journalism

Angeline Schmelzer

Kianna Goss

 

Outstanding Students in Organizational Communication

Leah Jorgensen

Bailey Beason

 

Outstanding Student in Sports Communication

Wyatt Dojutrek

 

Outstanding Students in Television Arts

Robyn Batsell

Brittaney Jackson


I M

Goldbaum Student of the Year

Avery Macke

 

Academic Animation Award

Olivia Miller

 

Applied Excellence in Animation

Freshman Class

Camryn Wooten

 

Sophomore Class

Eden Collins

 

Junior Class

Andrea Krebbers

 

Senior Class

Avery Krahl

 

Applied Excellence in Game Art

Freshman Class

Alex Gruber

 

Sophomore Class

Gregory Herron

 

Applied Excellence in Game Art Overall

Austin Dahmm

 

Academic Excellence in Game Design

Avery Macke

 

Applied Excellence in Game Design

Freshman Class

Rachel Rudy

 

Sophomore Class

Craig Hughes

 

Junior Class

Jessica Barthelt

 

Senior Class

Andrew Krenzel

 

Academic Excellence in UX Design

Erika Hoff

 

Applied Excellence in UX Design

Freshman Class

Hayden Huber

 

Sophomore Class

Hailey Fetting

 

Junior Class

Shane de Sibour

 

Senior Class

Erika Hoff

 

Applied Excellence Bachelor in Fine Arts in Animation and Game Design

Charli Kerr

 

Academic Excellence Bachelor in Fine Arts in Animation and Game Design

Ashley Wielgos


MUSIC

Bradley Concerto/Aria Competition Award Winners

Stephanie Cannon - violin

Marc Gaskin Jr. - saxophone

Josiah Lohrer - voice

 

Sigma Alpha Iota Scholastic Award

Stephanie Cannon

Christine McGowan

 

Sigma Alpha Iota Collegiate Honor Award

Claire Peters

 

Phi Mu Alpha Sinfonia Scholastic Award

Nate Massa

 

Phi Mu Alpha Sinfonia Collegiate Honor Award

Reede Norlie

 

Presser Scholar

2021-2022 Dawson Ouellette

2022-2023 Josiah Lohrer


THEATRE ARTS

Representing Excellence in Academic Achievement

Freshman Class

Lilah Kreis

Stefano Wills

 

Sophomore Class

Samantha Macauley

Junior Class

Kristin Serena

Senior Class

Barbie Brown

Jamie Yerkes

Representing Excellence in Acting

Andrew Derdena

Miranda Jonites

Jamie Yerkes

 

Representing Excellence in Stage Management

Kristin Serena

 

Representing Excellence in Production

Barbie Brown

Carly Zukowski

 

Representing Excellence in Service to the Department

Sarah Dove

 

Representing Excellence in Directing

Emma O’Mahoney

Maggie Sullivan

 

Irene Ryan Nominees:

Our Town – Miranda Jonities & Jamie Yerkes
Antigone – Lilah Kreis & Kaitlyn West

The Revolutionists – Mery Drilling – Coren & Samantha Macauley

 

Global Scholars

Brianna Leys

Richard Michalski

 

Smith Career Center

Outstanding Co-op/Intern of the Year

Taylor Johnson

Some media in Bradley University's current print, video and online materials was acquired before the COVID-19 pandemic. Media acquired after the pandemic began was done so in compliance with Bradley's COVID-19 safety protocols at the time. The ongoing safety of our faculty, staff and students is of the utmost concern during these unprecedented times.